Острів творчості й талантів
Україна, Дніпропетровська область, м. Жовті Води
У літературно-музичному салоні Центральної бібліотеки КЗК «Жовтоводська ЦБС» зібралися художники свого життя, які черпають у ньому натхнення.
В бібліотеці нашій
На зустрічах «Натхнення»
З любов’ю в світ чарівний
Сьогодні подивись!
Лише читацьке братство
Ніколи вам не зрадить,
Як гарно, що усі ми тут
Сьогодні зібрались!
Літературно-музичний салон «Натхнення» – своєрідний символ, візитна картка Центральної бібліотеки Комунального закладу культури «Жовтоводська ЦБС». Це – справжній осередок творчості, натхнення, доброти. Адже основна мета його створення полягала в сприянні повноцінному дозвіллю широкого кола читачів. Його учасники – це активні небайдужі люди, які вміють зробити своє життя наповненим і цікавим незалежно від віку. На засіданнях салону завжди з добрим настроєм проводяться літературно-музичні вечори, фольклорні свята, мистецькі вернісажі, вечори-зустрічі з цікавими людьми, читацькі конференції.
Історія створення салону сягає ще в 80-ті роки XX сторіччя, коли в 1981 році при Центральній бібліотеці було створено клуб «Eхо», який об’єднав читачів, які люблять літературу. Протягом деякого часу значно збільшилася кількість відвідувачів клубу, навіть долучилися цілі сім’ї, було урізноманітнено тематику засідань, залунала жива музика, і в 1995 році клуб перейменували на Сімейну літературно-музичну вітальню «Дім, де зігріваються серця», головною метою якої стала організація цікавого та змістовного дозвілля її членів.
У наш час значно зросла кількість людей, які потребують теплого слова та душевного спілкування. Була ця проблема і в більшості членів Сімейної літературно-музичної вітальні, сьогодні вони вже вбачають у бібліотеці не тільки центр дозвілля, а й «аптеку для душі», де можна відпочити, заспокоїтися, подолати депресію, поспілкуватися з однодумцями. Для цього у 2009 році працівники Центральної бібліотеки розробили та почали впроваджувати програму духовної підтримки «БібліоVita», а в січні 2010 року Сімейну літературно-музичну вітальню реорганізували у Літературно-музичний салон «Натхнення», який став справжнім центром бібліотерапевтичної допомоги в місті. Кожне засідання салону – це не просто захід, підготовлений працівниками бібліотеки, а зустріч однодумців, в яку вкладається часточка душі кожного її учасника.
Уже стало традицією відзначати в салоні новорічно-різдвяні свята, День гумору, День Матері та Всеукраїнський день бібліотек. Постійні учасники засідань – практичний психолог, юрист, лікарі. «Натхнення» – це дійсно велика сім’я, в яку приходять і приїздять хороші гості, серед них – учасники ансамблю «Журавка» та фольклорного колективу «Знахідка» будинку культури «Родина», викладачі та учні музичної школи, місцеві художники й поети.
Бібліотечні фахівці постійно вивчають попит й інтереси учасників, за їхніми запитами та бажанням своєчасно організовують різноманітні масові заходи, наприклад: краєзнавчо-ліричний ноктюрн «Я тільки там бажаю жити і творити, де виросла моя душа» (за творчістю жовтоводських поетів і прозаїків); фольклорно-етнографічне свято «Весна молода цвіте і пишає. Всім дужу силу у душі вливає!»; літературну кав’ярню «Чорна, як диявол, гаряча, як вогонь, солодка, як поцілунок» (Що ховається за склянкою кави?); пісенно-поетичну прем’єру «В лабіринті поетичної душі» (за творчістю відомої жовтоводської поетеси та співачки О.В. Гаєвської); бібліоWeekend «Увесь світ з вами, якщо ви з нами» (до Всеукраїнського дня бібліотек); Різдвяне дійство «Нова радість настала. Зірка Різдва ясно засіяла»; літературно-музичний клавесин «Жива краса мелодій вічних лунає крізь віки»; пісенний бенефіс «Доки звучить її пісня, над світом владарює Любов!» (за творчістю відомої жовтоводської співачки та поетеси Г. Шкворець); бієнале найкращих читачів «Летить до бібліотеки серця мого дзвін!»; новорічну феєрію «Новий Рік – свято казкової мрії!».
Сьогодні «Натхнення» є великим універсальним колективом. Головне його надбання – згуртованість людей з різним творчим досвідом із різних куточків Жовтих Вод, які потребують спілкування та цікаво організованого дозвілля, кожен із яких поповнює скарбничку напрацювань салону. Захоплення ж членів салону найрізноманітніші. Є в ньому і рукодільниці, й куховарки, є справжні берегині української пісні, є і свої поети, декламатори, гумористи.
Завдяки залученню до діяльності салону учасників літературної студії «Горицвіт», самодіяльного гурту народної пісні «Відродження», фольклорного колективу «Знахідка», викладачів музичної школи та місцевих художників і народних умільців засідання «Натхнення» набули яскравого колориту, неповторної художньої емоційності та естетичної гармонії.
Велику увагу учасники салону приділяють розвитку творчої активності молодих користувачів Центральної бібліотеки, розширенню їхнього світогляду, формуванню позитивного ставлення до бібліотеки та книги. Використання інноваційних форм заходів і творчий підхід до організації та проведення засідань літературно-музичного салону «Натхнення» сприяє значному збільшенню їх відвідувань читачами юнацького віку.
З впровадженням у бібліотечну практику інформаційно-комунікативних технологій набула розвитку інноваційна діяльність у сфері бібліотечних послуг. Нові активні форми роботи систематично запроваджуються і в діяльність літературно-музичного салону, зокрема: майстер-класи, творчі лабораторії, дискусії, квести та інші інтерактивні форми.
До переліку традиційних форм роботи додалися: мультимедійне турне «Японія – країна сонця, яке сходить»; бібліо-party «Хвала тобі, Бібліотека!», євро-експрес «Зоряне сяйво країн Європи», Інтернет-огляд «Корисні поради Інтернет-мандрівникам», медіаподорож «Бібліотека крізь тисячоліття».
Спілкування очищує розум і серце, а людину робить добрішою. Адже, спілкуючись між собою, люди забувають про побутові проблеми, життєві негаразди. Недарма девізом клубу обрані слова «Ми художники свого життя – черпаємо в собі НАТХНЕННЯ!».
Всі учасники салону – не лише активні читачі, а й завзяті популяризатори книги та читання. Вони лобіюють інтереси книгозбірні в місцевих організаціях, закладах і установах. На кожне засідання працівники бібліотеки запрошують постійного інформаційного партнера – телекомпанію «Жовті Води», яка висвітлює діяльність як бібліотеки взагалі, так і салону окремо, що теж сприяє популяризації його діяльності.
Літературно-музичний салон діє на добровільній основі. Його учасником може бути кожен, хто любить художнє слово, цікавиться проблемами творчих людей міста і є читачем Центральної бібліотеки. «Натхнення» згуртувало людей різних за віком, освітою, професією, культурним рівнем, які мають спільну мету – самовдосконалення і самоосвіту, духовний розвиток особистості, прагнення виявити себе, реалізувати свій творчий потенціал і просто поспілкуватися.
Ізмоденова Л. «Будуй в душі своїй храм»: [презентація збірки О. Бережного] // Вісник краю.– 2016.– 3 листоп.– С. 3.
Ізмоденова Л. Неоціненний скарб народу: [відбулася літературна скарбниця до Дня рідної мови] // Жовтоводські вісті.– 2017.– 24 лют.– С. 2.
Ізмоденова Л. Українська пісня – це бездонна душа українського народу: [відбувся пісенний водограй] // Жовті Води.– 2016.– 8 квіт.– С. 5.
Кушнерук О. Дай, Андрію, знати, яку долю ждати: [андріївські вечорниці] // Жовтоводські вісті.– 2016.– 2 груд.– С. 7: фот.
Кушнерук О. Жовті Води – моя святиня золота: [засідання літературно-музичного салону «Натхнення»] // Жовтоводські вісті.– 2017.– 2 черв.– С. 3.
Кушнерук О. Рушник, неначе доля: [засідання літературно-музичного салону «Натхнення»] // Жовтоводські вісті.– 2017.– 14 квіт.– С. 3.
Різдвяний майстер-клас у бібліотеці: [різдвяний майстер-клас] // Жовтоводські вісті.– 2018.– 19 січ.– С. 2:фот.
Український віночок: [народознавчий захід] // Жовтоводські вісті.– 2018.– 30 листоп.– С. 3: фот.
Жовтоводська Центральна бібліотека
У Жовтих водах заспівали козаченьки
Центральна бібліотека КЗК «Жовтоводська ЦБС»
КЗК «Жовтоводська ЦБС»
Редакція від 01.10.2020